Kolmapäeval avati videokunsti- ja muusikafestival Plektrum

DSC_1475Täna kell 21.30 avatakse Välisministeeriumi esisel platsil omapärase valgusjoonistamise etendusega viis päeva kestev festival Plektrum, mis sel aastal kannab läbivat sõnumit „minu ruum – my space” ja üritab seda läbi erinevate ettevõtmiste lahti mõtestada.

Üheks peamiseks sündmuste tuiksooneks on sel aastal Von Krahli Teater, kus leiavad aset erinevad seminarid ja töötoad, mille raames keskendutakse meediakunsti, urbanistnika, multimeedia ja teiste infoühiskonna nähtuste tutvustamisele ja analüüsile seminaride ja töötubade vormis.

Neljapäeval kell 17.00 toimub seal Eesti Meediakunstnike ühingu ja loovettevõtte „Niijanaa” koostöös seminar “Minu ruum”/”My Space”, kus hinnatakse mõistet ruum ning selle erinevaid avaldumisi informatsiooni- ja kommunikatsiooniajastul. Seminari lektorid arutlevad ühiskonnakriitilistel teemadel, näiteks mis moodustab loomingulise linna, milline on lokaalse meediakunsti roll ja kuida saab kasutada uusi tehnoloogiaid meie keskkonna rikastamiseks.

Seminari peaesinejaks on mainekas Soome multimeediapraktik, kuraator ning m-Cult meediakeskuse asutajaliige Tapio Mäkelä, ettekannetega astuvad üles ka urbanistikateadlane Jussi Kulonpalo Helsingi ülikoolist ning Martin Melioranski Eesti Kunstiakadeemia 3D laboratooriumist.

Ettekannetele järgneb avalik diskussioon, kus arutletakse teemal, kas meediakunst suudab luua uusi tähendusi ning elavdada linnaruumi.
Seminari „Minu ruum” ja Guerrilla VJ rühma toetajad ning kaasvahendajad on Helsinki-Tallinn Euregio – NPA, mis arendab ja edendab piiriülest koostööd Helsinki ja Tallinna ning Uusimaa ja Harjumaa maakondade vahel – ning Culminatum Ltd, Helsinki ja Uusimaa mõttekeskus, mille ülesandeks on rakendada parimaid rahvusvahelisi kogemusi ja uusimaid teadmisi kohaliku elu edendamiseks.

Seminaripäeva teoreetilisele osale järgneb sissejuhatus VJ-kunsti ajaloosse ja arengusse ning kõigile on avatud VJ kool, kus seminaris osalejad saavad ise hõlpsasti teha oma esimesed katsetused videomaterjali miksimise ning VJ kunsti loome vallas.

Üheks põnevaks töötoaks peab korraldaja Marge Paas kindlasti ka laupäeval kell 16.00 algavat ettevõtmist, kus hetkel peamiselt Hollandis tegutseva multidistsiplinaarse kunstniku Maike Londi käe all valmivad valgusele reageerivad heligeneraatorid. Lond ehitab analoog valgus- ja heliinstallatsioone, mängib eksperimentaalses heli/video/performance kompaniis Cirkus Apraxie.

Plektrum kulmineerub reedel klubiõhtul Kultuurikatlas (Põhja pst 27a), kus nimekad muusikud kohtuvad videokunstnikega ning täidavad erinevad seinad, avalikud siseruumid, põnevad sopid ning suured eriekraanid põneva pildi- ja valguskunstiga. Peo tehaselik atmosfäär muutub koos elektroonilise tansumuusika ja värvimängude saatel sõnuseletamatult energiliseks ja avastamist väärt paigaks. Peo piletid on eelmüügis Piletilevis.